Kompanzasyon Panoları

Kompanzasyon Panosu

Aktif gücün maksimum hale getirilip, güç faktörünün düzeltilmesi ve verimin en büyük hale getirilmesi işlemine kompanzasyon denir.

Bir çok motorun bulunduğu sistemlerde reaktif güç kontrolü önemlidir. 3 fazlı kompanzasyon kondansatörleri, güç faktörü düzeltilmesi için kullanılır. Bunlar fiziksel olarak büyüktürler.

Kompanzasyon Pano Avantajları

Uygulamada fabrikalar, elektrik makineleri, iş makineleri ve motorlar endüktif çalıştıklarından bağlandıkları şebekeye reaktif güç verirler. Verilen reaktif güç aktif gücün dolayısıyla verimin oldukça düşmesine neden olur. Fabrikaların bolca bulunduğu bir bölge göz önüne alındığında o bölgede bulunan konutların bu durumdan nasıl olumsuz etkileneceği açıkca ortaya koymaktadır. Aynı sistemin öncelikle kompanze edilmemiş ve sonra kompanze edilmiş hali karşılaştırıldığında ise çekilen akımın değişmediği, ancak aktif gücün arttığı görülmektedir. İşte verimin artması ve şebekenin reaktif güçten kötü etkilenmemesi için endüktif sistemin girişine bir kompanzasyon kondansatörü bağlanır ve devrede üretilen rekatif güç şebekeye verilmeden kondansatörlerde depolanır. Motor devreye girerken de bu kondansatörler depoladıkları reaktif gücü motorlara geri verirler. Buna paralel olarak şebeke sistemi saf resistif bir sisteme yakın olarak görür ve şebekeyle sistem arasında reaktif güç alışverişi yapılmaz.